9 листопада 2016 р.

Ми, народні депутати України, об’єднались, щоб протистояти спробам дискредитувати систему електронного декларування статків чиновників, шляхом розширення її дії на усіх громадян України.
До парламенту уже поданий законопроект №5318, який пропонує поширити дію е-декларування на членів громадських організацій, які ведуть боротьбу з корупцією та виконавців, замовлених ними робіт.
Вважаємо, що така ініціатива не лише спотворює сенс електронного декларування, але й не дозволяє правоохоронцям дати належну правову оцінку діям чиновників, які мають статки незрозумілого походження.
Мета е-декларування – це системна боротьба з корупцією серед посадовців шляхом виявлення осіб, які отримують неправомірну вигоду. Подача електронних декларацій – лише перший крок в досягненні цієї мети. На часі рішучі заходи з боку правоохоронців щодо виявлення корупціонерів та притягнення їх до відповідальності. Саме на це мусить бути спрямована увага влади та громадськості. Натомість законопроект №5318 відволікає нашу увагу й намагається спрямувати зусилля в інший бік.
Значне розширення кола декларантів автоматично позбавить сенсу роботу Національного агентства з питань запобігання корупції та інших контролюючих установ: проаналізувати десятки мільйонів декларацій буде просто неможливо. Таким чином, замість реальної ефективної антикорупційної боротьби на певній ділянці зусилля будуть розпорошені й на виході отримаємо нульову ефективність.
Автори змін законодавства щодо електронного декларування нав’язають думку, що, якщо звичайний громадянин не зможе довести походження своїх доходів, то він нічим не відрізняється від чиновника-корупціонера. Це поставить в один ряд доларових мільйонерів та звичайних працівників, які в силу низки причин отримують «тіньові» зарплати. Крім того, відкриття даних про статки простих людей зробить їх жертвами криміналітету: на відміну від багатіїв вони не зможуть забезпечити надійну охорону своїх заощаджень.
Поширення електронного декларування на інші категорії громадян можливе в майбутньому, але для цього в державі повинні відбутись суттєві зміни. Передусім, слід стимулювати роботодавців платити найманим працівникам «білу» зарплату, з якої надходитимуть податки. Це не відбудеться за тиждень чи місяць: потрібні комплексні довгострокові заохочувальні заходи, ефективність яких проявиться за кілька років. Лише після цього є сенс дискутувати про розширення сфери дії е-декларування.
Ми наголошуємо, що не будемо підтримувати законопроект №5318 під час голосування та закликаємо до цього своїх колег. Також застерігаємо певні політичні сили та окремих народних обранців від ініціатив, які мають на меті нівелювання сенсу е-декларацій й фактично сприяють захисту корупціонерів.
Ткачук Геннадій
Суслова Ірина
Жолобецький Олександр
Лівік Олександр

Немає коментарів:

Дописати коментар